HISTORIE

Od roku 1919 dodává naše společnost produkty pro vojenské a ozbrojené složky a stala se symbolem kvality a vynikajícího zpracování. V průběhu desetiletí spolu-vytváříme trendy a inovace na poli moderních ručních palných zbraní.

Po první světové válce

Většina produktů byla pro vojenské a profesionální síly.

1919

Založení společnosti

1921

Jihočeská Zbrojovka se spojila se zbrojovkou Hubertus se sídlem v Praze.

1922

Společnost byla převedena na akciovou společnost se sídlem v Praze. V té době vznikly velice známé a úspěšné kulomety vlastní konstrukce LK 28 a LK 30. Tyto umožňovaly střelbu i skrz roztočenou vrtuli.

Před 2. světovou válkou

Většina produktů byla pro vojenské a profesionální síly.

1936

Z důvodu hrozící války a v tomto ohledu nepříznivé geografické polohy závodu (nachází se jen několik desítek kilometrů od hranic s Německem), byla založena dceřiná společnost na východě republiky v Uherském Brodě a výroba zbraní byla převedena do této nově vzniklé pobočky.

2. světová válka

Během druhé světové války výroba zbraní pokračovala, ale zahrnovala především zbraně navržené pro potřeby německé armády.

1945

V době druhé světové války bylo Československo obsazeno Německém jako protektorát Čechy a Morava a veškerá zbrojní produkce se orientovala pro dodávky tehdejších německých ozbrojených sil. ČZ v té době vyráběla pod značkou Waffenfabrik Prag. Výroba zahrnovala pěchotní zbraně a letecké kanóny.

Po 2. světové válce

Po 2. světové válce byla výroba opět zaměřena na ruční palné zbraně z dílny českých vývojářů. Výroba zahrnovala vzduchovky, samopaly, kulomety a pušky. Za zmíňku stojí například samopal vz 26 používaný československou armádou, který se stal vzorem pro výrobu světoznámého samopalu UZI.

1954

Po skončení 2. světové války a osvobození Československa se ve Strakonicích krátce opět vyráběli pěchotní zbraně, ale společnost byla znárodněna a vzhledem k poválečné politické situaci je zbrojní výroba ze Strakonic převedena opět do dceřinky v Uherském Brodě.

Moderní historie

1990

Společnost se rozdělila na různé divize a výroba zbraní byla přidělena divizi ČZ Strojírna s.r.o. Společnost se otevřela novým kooperacím a zahraničnímu trhu.

1993 - 2001

Mezi lety 1993 až 2001 ČZ Strojirna s.r.o. vyrobila 50 000 pušek M6 pro americkou armádu.

2006

Výrobu zbraní převzala od společnosti ČZ Strojirna s.r.o. společnost LUVO Prague Ltd. (LUVO Arms). Společnost Luvo se pro uchování tradice rozhodla i nadále používat obchodní známku ČZ (v kruhu).

LUVO DNES

Uvědomujeme si, jak důležité je držet krok s moderními trendy a dodávat zbraně, které splňují nároky současného trhu. Z toho důvodu vkládáme značné úsilí do vývoje, testování a výroby nových produktů a vlastností a tím spolu-vytváříme moderní podobu zbrojního průmyslu. Výsledkem naší snahy je, že jsme mezi top hráči na trhu a dodáváme zbraně pro vojska, policii, speciální jednotky i civilní trhy po celém světě.